Regulamin pracy Komisji Rewizyjnej
REGULAMIN PRACY
KOMISJI REWIZYJNEJ
§ 1
Komisja Rewizyjna Rady Powiatu w Mońkach powołana została Uchwałą Nr II/10/18 Rady Powiatu w Mońkach z dnia 29 listopada 2018 r.
§ 2
1. Komisja kontroluje działalność Zarządu i powiatowych jednostek organizacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem wywiązywania się z zadań ustawowych i statutowych, wykonywania uchwał Rady i Zarządu, biorąc pod uwagę kryteria celowości, rzetelności i gospodarności podejmowanych działań.
2. Komisja bada materiały z kontroli wewnętrznych i zewnętrznych przeprowadzonych w Starostwie, powiatowych jednostkach organizacyjnych i innych podmiotach.
3. Komisja opiniuje wykonanie budżetu Powiatu oraz występuje z wnioskiem do Rady w sprawie absolutorium dla Zarządu.
4. Komisja opiniuje raport o stanie Powiatu oraz występuje z wnioskiem do Rady w sprawie udzielenia wotum zaufania dla Zarządu.
5. Komisja Rewizyjna opiniuje wniosek o odwołanie Starosty z innej przyczyny niż nieudzielenie
absolutorium.
6. Komisja Rewizyjna wydaje opinie w innych sprawach określonych w uchwałach Rady.
§ 3
1. Komisja obraduje na posiedzeniach zwoływanych przez przewodniczącego komisji z własnej inicjatywy, zgodnie z planem pracy oraz w miarę potrzeb, a także na wniosek Przewodniczącego Rady lub 2 członków komisji.
2. O planowanym posiedzeniu i proponowanym porządku obrad, Przewodniczący Komisji informuje właściwą komórkę organizacyjną starostwa oraz zawiadamia członków Komisji oraz osoby zaproszone w terminie co najmniej 3 dni przed planowanym posiedzeniem.
3. Komisja może powoływać ze swego składu co najmniej dwuosobowe zespoły kontrolne działające na podstawie pisemnego zlecenia Przewodniczącego Komisji.
4. Zlecenie, o którym mowa w ust. 3 określa:
1) imiona i nazwiska członków zespołu oraz przewodniczącego zespołu;
2) przedmiot i zakres kontroli;
3) planowany termin rozpoczęcia i zakończenia kontroli.
5. Tryb pracy zespołu kontrolnego określa Komisja.
§ 4
Pracami komisji kieruje jej przewodniczący, a w razie jego nieobecności Wiceprzewodniczący.
§ 5
1. Porządek obrad na posiedzeniu podlega zatwierdzeniu przez Komisję.
2. Komisja może w każdym czasie zmienić lub uzupełnić porządek posiedzenia.
§ 6
Z posiedzenia Komisji sporządza się protokół, który powinien być podpisany przez prowadzącego posiedzenie.
§ 7
Komisja podejmuje stanowiska w formie uchwał zawierających opinie, wnioski przyjmowanych w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy składu komisji. W przypadku równej ilości głosów o rozstrzygnięciu decyduje głos przewodniczącego.
§ 8
1. Dezyderaty Komisji zawierają postulaty skierowane pod adresem Zarządu Powiatu lub Skarbnika, Przewodniczącego Rady.
2. Właściwy adresat zobowiązany jest udzielić pisemnej odpowiedzi na dezyderat w ciągu 21 dni od daty jego otrzymania.
3. Dezyderat i odpowiedź mogą być przedmiotem dyskusji podczas sesji Rady Powiatu.
§ 9
Komisja w zakresie niezbędnym do rozpatrzenia sprawy objętej jej właściwością – uprawniona jest do:
1) żądania w formie pisemnego wniosku od właściwych w sprawie członków Zarządu oraz kierowników jednostek organizacyjnych powiatu złożenia wyjaśnień, informacji lub udostępnienia dokumentów;
2) dokonywania wizji lokalnych.
§ 10
Komisja może korzystać z porad, opinii i ekspertyz osób posiadających fachową wiedzę w dziedzinie związanej z przedmiotem działania Komisji.
§ 11
1. W celu realizacji zadania, o którym mowa w § 2 ust. 1, Przewodniczący Komisji co najmniej na siedem dni przed przeprowadzeniem kontroli zawiadamia na piśmie Starostę lub kierownika jednostki organizacyjnej, która podlega kontroli o zakresie i terminie kontroli.
2. Członkowie zespołu kontrolnego, przed rozpoczęciem czynności kontrolnych, są obowiązani okazać kierownikowi kontrolowanej jednostki zlecenie, o którym mowa w § 3 ust. 3 i 4.
§ 12
1. Starosta i kierownicy kontrolowanych jednostek są obowiązani do zapewnienia warunków przeprowadzenia kontroli, w szczególności udostępnienia potrzebnych dokumentów oraz udzielenia informacji i wyjaśnień.
2. Zespół kontrolny wykonuje czynności kontrolne w dniach i godzinach pracy kontrolowanej jednostki.
3. Wykonywanie czynności kontrolnych nie może naruszać porządku pracy obowiązującego w kontrolowanej jednostce.
§ 13
1. Rada może nakazać Komisji odstąpienie od rozpoczęcia kontroli, a także przerwanie kontroli.
2. Rada może zlecić rozszerzenie lub zawężenie zakresu i przedmiotu kontroli.
3. Uchwały Rady, o których mowa w ust. 1 i 2 wykonywane są niezwłocznie.
§ 14
W razie powzięcia w toku kontroli uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa kontrolujący niezwłocznie zawiadamia o tym bezpośredniego przełożonego służbowego osoby, której podejrzenie dotyczy, wskazując dowody uzasadniające zawiadomienie.
§ 15
1. Zespół kontrolny, w terminie siedmiu dni od zakończenia kontroli, sporządza protokół kontroli, który podpisują członkowie zespołu oraz kierownik kontrolowanej jednostki, który może w terminie 7 dni od przekazania protokołu wnieść do jego treści pisemne zastrzeżenia. Zespół niezwłocznie przedstawia podpisany protokół Komisji,
2. Komisja, na podstawie protokołu kontroli, sporządza i kieruje do kierownika kontrolowanej jednostki, Zarządu oraz Przewodniczącego wystąpienie pokontrolne zawierające wnioski i zalecenia usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości w określonym terminie.
3. Kierownik kontrolowanej jednostki, do której skierowane zostało wystąpienie pokontrolne, jest obowiązany zawiadomić Komisję o sposobie realizacji wniosków i zaleceń w wyznaczonym terminie, z zastrzeżeniem ust. 4.
4. Kierownik kontrolowanej jednostki w terminie siedmiu dni od otrzymania wystąpienia pokontrolnego, może odwołać się do Rady. Rozstrzygnięcie Rady jest ostateczne.
5. Komisja przedstawia Radzie sprawozdania z wyników kontroli zleconych przez Radę, wyników kontroli wykonania budżetu Powiatu oraz z realizacji rocznego planu kontroli.
6. Komisja przekazuje protokół z przeprowadzonej kontroli Przewodniczącemu Rady i Staroście.
7. Komisja obowiązana jest zawiadomić Radę o konieczności przedłużenia terminu zakończenia kontroli wskazując jednocześnie przyczynę i ostateczny termin jej zakończenia nie dłuższy niż 1 miesiąc od wyznaczonego przez Radę.
§ 16
1. Komisja ma obowiązek przedstawiać Radzie sprawozdanie ze swej działalności co najmniej raz w roku do końca I kwartału roku następującego po roku, którego sprawozdanie dotyczy oraz w każdym czasie na żądanie Rady.
2. Sprawozdanie Komisji przedstawia na sesji Rady Przewodniczący Komisji lub Wiceprzewodniczący Komisji.
Metryka strony