otwarty konkurs -2021

OTWARTY KONKURS OFERT

Na podstawie art.11 ust.1, ust.1a i ust. 2 Ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2019 r., poz. 294, ze zm.), zwanej dalej ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej w związku z art.4 ust.1 pkt 1b, art.11 ust.2 i art.13 ust.1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2020r. poz.1057 z późn.zm.)

Zarząd Powiatu w Mońkach

ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego obejmującego prowadzenie jednego punktu przeznaczonego na udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w Powiecie Monieckim w 2021r.

I. Cel konkursu

Konkurs ma na celu wyłonienie organizacji pozarządowej prowadzącej działalność pożytku publicznego, która będzie prowadziła w Powiecie Monieckim w 2021r. jeden punkt udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

II. Rodzaj zadania

1. Prowadzenie jednego punktu nieodpłatnej pomocy prawnej w Powiecie Monieckim w 2021 roku, w którym będzie udzielana nieodpłatna pomoc prawna i świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, w przeciętnym wymiarze 5 dni w tygodniu podczas dyżuru trwającego  co najmniej 4 godziny dziennie, z wyłączeniem dni, o których mowa w art.1 pkt 1 ustawy z dnia 18 stycznia 1951r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. z 2015r. poz.90) z możliwością wydłużenia dyżuru do co najmniej 5 godzin dziennie, zgodnie z art.8 ust.6 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, w  następujących lokalizacjach  (jeden dzień w tygodniu w każdej lokalizacji):

1)  w budynku Urzędu Gminy Jasionówka, 19-122 Jasionówka ul.Rynek 19

- poniedziałek w godzinach 8.00 – 12.00,

2) budynku Urzędu Gminy Trzcianne, 19-104 Trzcianne ul.Wojska Polskiego 10

- wtorek w godzinach 8.00 – 12.00,

3)  w budynku Urzędu Gminy Krypno, 19-111 Krypno Kościelne 23B

- środa w godzinach 8.00 – 12.00,

4) w budynku  Gminnego Ośrodka Kultury w Goniądzu, 19-110 Goniądz ul. Stary Rynek  23 - czwartek w godzinach 12.00 – 16.00,

5) w budynku Urzędu Gminy Jaświły, 19-124 Jaświły 7

- piątek w godzinach 8.00 – 12.00.

2. Zakłada się świadczenie nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego we wszystkich pięciu lokalizacjach Punktu.

3. W ramach umowy obejmującej prowadzenie punktu nieodpłatnej pomocy prawnej, o którym mowa w ust.1-2, zostanie powierzone zadanie z zakresu edukacji prawnej.

III. Termin i warunki realizacji zadania publicznego

1. Zadanie powinno być realizowane w całości w okresie od dnia 1 stycznia 2021r. do dnia 31 grudnia 2021r. z najwyższą starannością, zgodnie z zawartą umową oraz z obowiązującymi standardami i przepisami, w zakresie opisanym w ofercie.

2.  Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:

1)    poinformowanie osoby fizycznej, zwanej dalej osobą uprawnioną", o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo-administracyjnym, lub

2)    wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub

3)    sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym, lub

4)    nieodpłatną mediację, lub

5)    sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo administracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

6)    Nieodpłatną pomoc prawną mogą uzyskać również osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku. Nieodpłatna pomoc prawna skierowana do osób prowadzących ww. działalność traktowana jest jako pomoc de minimis.

3.  Nieodpłatnej pomocy prawnej:

1)    udziela osobiście adwokat lub radca prawny, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach z ich upoważnienia aplikant adwokacki lub aplikant radcowski,

2)    mogą udzielać doradcy podatkowi - w zakresie prawa podatkowego, z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej,

3)    mogą udzielać również osoby, które:

a)    ukończyły wyższe studia prawnicze i uzyskały tytuł magistra lub zagraniczne studia prawnicze uznane w Rzeczypospolitej Polskiej,

b)   posiadają co najmniej trzyletnie doświadczenie w wykonywaniu wymagających wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związanych ze świadczeniem pomocy prawnej.

c)    korzystają z pełni praw publicznych oraz mają pełną zdolność do czynności prawnych.

d)   nie były karane za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe,

4)    mogą udzielać mediatorzy w zakresie nieodpłatnej mediacji.

4.  W przypadku, o którym mowa w ust. 4 pkt 3, osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej składa pisemne oświadczenie, że jest świadoma uzyskania nieodpłatnej pomocy prawnej od osoby niebędącej adwokatem, radcą prawnym albo doradcą podatkowym.

5.      Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje:

1)       działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego;

2)      Nieodpłatną mediację.

6. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie może świadczyć osoba, która:

1)    posiada wykształcenie wyższe;

2)    ukończyła z oceną pozytywną szkolenie z zakresu świadczenia poradnictwa obywatelskiego, zwane dalej "szkoleniem", albo posiada doświadczenie w świadczeniu poradnictwa obywatelskiego i uzyskała zaświadczenie potwierdzające posiadanie wiedzy i umiejętności w tym zakresie wydane przez podmiot uprawniony do prowadzenia szkolenia oraz kursu doszkalającego, o którym mowa w art. 11 a ust. 2 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej;

3)    korzysta z pełni praw publicznych oraz ma pełną zdolność do czynności prawnych;

4)    nie była karana za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.

7. Nieodpłatna mediacja obejmuje:

1)    poinformowanie osoby uprawnionej o możliwościach skorzystania z polubownych

metod rozwiązywania sporów, w szczególności mediacji oraz korzyściach z tego wynikających;

2)    przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji;

3)    przygotowanie projektu wniosku o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawie karnej;

4)    przeprowadzenie mediacji;

5)    udzielenie pomocy w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem.

Nieodpłatna mediacja może być prowadzona pomiędzy stronami dążącymi do polubownego rozwiązania sporu. Stroną inicjującą przeprowadzenie nieodpłatnej mediacji może być wyłącznie osoba uprawniona.

8. Nieodpłatna mediacja nie obejmuje spraw, w których:

1)    sąd lub inny organ wydały postanowienie o skierowaniu sprawy do mediacji

lub postępowania mediacyjnego;

2)    zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w relacji stron występuje przemoc.

9. Nieodpłatną mediację prowadzi mediator, mając na względzie, iż:

1)    mediatorem może być osoba wpisana na listę stałych mediatorów prowadzoną przez prezesa sądu okręgowego, o której mowa w ustawie z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 52 z późn. zm.), lub wpisana na listę mediatorów prowadzoną przez organizację pozarządową w zakresie swoich zadań statutowych lub uczelnię, o której mowa w ustawie z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 2019 r. poz. 1 145 z późn. zm.), o której informacje przekazano prezesowi sądu okręgowego;

2)    nieodpłatnej mediacji, w zakresie, o którym mowa w ust. 9 pkt 4, nie może prowadzić osoba, która w sprawie którejkolwiek ze stron uprzednio świadczyła pomoc prawną lub poradnictwo obywatelskie, była świadkiem, wydawała opinię, sporządzała wywiad środowiskowy lub prowadziła terapię, a także osoba, co do której zachodzi okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jej bezstronności, z wyłączeniem udzielania pomocy, w zakresie, o którym mowa w ust. 9 pkt 1;

3) nieodpłatną mediację, w zakresie, o którym mowa w ust. 9 pkt 1-3 i 5, a w zakresie, o którym mowa w ust. 9 pkt 4, z uwzględnieniem ust. 11 pkt 1 i 2, może również prowadzić osoba udzielająca nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadcząca nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.

10. Organizacji pozarządowej, która zapewnia udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej i świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na podstawie umowy zawartej z powiatem, powierza się jednocześnie zadania z zakresu edukacji prawnej w wymiarze co najmniej jednego zadania na rok na każdy punkt, w szczególności w formach, o których mowa w art. 3b ust. 2 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej.

Wykonanie zadań z zakresu edukacji prawnej będzie podlegać kontroli starosty.

11. Edukacja prawna obejmuje działania edukacyjne zmierzające do zwiększenia świadomości prawnej społeczeństwa, dotyczące w szczególności upowszechniania wiedzy o:

1)   prawach i obowiązkach obywatelskich;

2)    działalności krajowych i międzynarodowych organów ochrony prawnej;

3)    mediacji oraz sposobach polubownego rozwiązywania sporów;

4)   możliwościach udziału obywateli w konsultacjach publicznych oraz procesie stanowienia prawa;

5)    dostępie do nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

12. Organizacja pozarządowa zapewnia udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej i świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na zasadach określonych w art. 4 ust. 1-3, art. 4a, art. 5, art. 7 oraz art. 8 ust. 2-13 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie.

13. Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej i świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się w punkcie w przeciętnym wymiarze 5 dni w tygodniu podczas dyżuru trwającego co najmniej 4 godziny dziennie, z wyłączeniem dni, o których mowa w art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. z 2015 r. poz. 90).

14. W ramach dyżurów nie określa się z góry przedziału czasu na prowadzenie nieodpłatnej mediacji w zakresie, o którym mowa w art. 4a ust. 1 pkt 4 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej.

W zależności od bieżącego zapotrzebowania na nieodpłatną mediację, zgłaszanego przez osoby uprawnione, w punkcie organizuje się spotkanie z mediatorem poświęcone nieodpłatnej mediacji w zakresie, o którym mowa w art. 4a ust. 1 pkt 4 ustawy o pomocy prawnej, z tym że czas trwania jednego spotkania z mediatorem podczas dyżuru nie może przekroczyć połowy czasu trwania dyżuru.

Szczegółowy sposób organizowania i przeprowadzania mediacji zostanie określony w umowie na realizację zadania.

15. W przypadku, gdy liczba osób uprawnionych, którym ma zostać udzielona nieodpłatna pomoc prawna i świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, uniemożliwia sprawne umawianie terminów wizyt w punktach na obszarze danego powiatu, czas trwania dyżuru może ulec wydłużeniu do co najmniej 5 godzin dziennie we wszystkich punktach na obszarze tego powiatu. Wydłużenie czasu trwania dyżuru nie powoduje zwiększenia środków przeznaczonych na realizację zadania w danym roku.

16. Osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście, oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz.U. z 2017 r. poz. 1824), może być udzielana nieodpłatna pomoc prawna i świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, z wyłączeniem nieodpłatnej mediacji, także poza punktem albo za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość.

Dojazdy do osób uprawnionych organizowane są przez wykonawców we własnym zakresie w czasie funkcjonowania dyżurów.

IV. Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania

1.      Na realizację zadania w 2021r. planuje się przeznaczyć środki z dotacji w łącznej kwocie do: 64 020,00 zł (słownie : sześćdziesiąt cztery tysiące dwadzieścia złotych), w tym:

a)  60 060,00  zł (słownie: sześćdziesiąt tysięcy sześćdziesiąt złotych) na prowadzenie jednego punktu, w którym będzie udzielana nieodpłatna pomoc prawna i świadczone nieodpłatne poradnictwo, o którym mowa w rozdz.II ust.1,

b) 3 960,00 zł (słownie: trzy tysiące dziewięćset sześćdziesiąt złotych) na edukację prawną, o której mowa w rozdz.II ust.3.

 

V. Podmioty uprawnione do złożenia oferty

O powierzenie prowadzenia punktu w Powiecie Monieckim może ubiegać się organizacja pozarządowa, w zakresie, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1b i 22a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, wpisana na listę, o której mowa w art. 11d ust. 1 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej, prowadzoną przez Wojewodę Podlaskiego, w zakresie udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.   

VI. Zasady przyznawania dotacji

1. Zadanie będzie finansowane z budżetu państwa w części będącej w dyspozycji Wojewody przez udzielenie dotacji celowej na realizację zadania.

2. Zasady przyznawania dotacji na powierzenie realizacji zadania publicznego określają przepisy ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej, ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2019r. poz.869 z późn.zm.).

3. Dotacja zostanie przyznana na podstawie wybranej oferty i zawartej umowy wraz z obowiązkiem rozliczenia się po zrealizowaniu zadania.

4. Dotacja, o której mowa w ust.1-2 będzie przekazywana w 12 transzach miesięcznych w terminie do ostatniego dnia roboczego w danym miesiącu  –  po otrzymaniu przez powiat środków od wojewody na realizację ww. zadania, z tym że dotacja należna za miesiąc grudzień do dnia 24 grudnia 2021r.

5. Wydatki kwalifikowane związane z realizacją zadania:

1) koszty wynagrodzenia osób udzielających nieodpłatnych porad prawnych, lub świadczących nieodpłatne porady obywatelskie nie mogą być niższe niż 80% środków przyznanych na prowadzenie 1 punktu, tj. 80% rocznego dofinansowania z kwoty 60.060,00 zł. 

2) koszty obsługi zadania publicznego w tym koszty administracyjne nie mogą być wyższe niż 20% środków przyznanych na prowadzenie 1 punktu, tj. 20% rocznego dofinansowania z kwoty 60.060,00 zł i mogą być przeznaczone między innymi na:

a)       koszty obsługi administracyjno-księgowej,

b)       koszty promocji zadania,

c)       zakup drobnego wyposażenia pomieszczeń (tylko w uzasadnionych przypadkach) lub innych wynikających ze specyfiki zadania.

3) koszty związane z realizacją zadania z zakresu edukacji prawnej – 3.960,00 zł rocznie.

6. Złożenie oferty nie jest równoznaczne z przyznaniem dotacji. Dotację na realizację zadania publicznego otrzyma jeden podmiot, którego oferta zostanie wybrana w postępowaniu konkursowym.

7. Podstawą do zawarcia pisemnej umowy z oferentem jest uchwała Zarządu Powiatu w Mońkach w sprawie wyboru oferty i udzieleniu dotacji, przyjęta po zapoznaniu się z opinią Komisji Konkursowej.

8. W umowie z oferentem zostaną określone szczegółowe warunki prowadzenia zadania oraz sposób finansowania i rozliczenia dotacji, z uwzględnieniem regulacji wynikających z art.6 ust.2 pkt 1, 1a i 3-6b ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej.

 

VII. Sposób, termin i miejsce składania ofert

1. Oferta winna być sporządzona w formie pisemnej wg wzoru stanowiącego załącznik Nr 1 do Rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018r.  w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonywania tych zadań (Dz. U. z 2018 r. poz. 2057) i podpisana przez osoby upoważnione do reprezentacji.

2. Do opieczętowanej i podpisanej oferty należy dołączyć następujące dokumenty:

1) aktualny wydruk z Centralnej Informacji z Krajowego Rejestru Sądowego, innego rejestru lub ewidencji bądź inne dokumenty potwierdzające status prawny oferenta i umocowanie osób go reprezentujących;

2) pełnomocnictwo (wraz z potwierdzeniem dokonania opłaty skarbowej) do reprezentowania oferenta, w przypadku jego udzielenia.

3. Organizacja pozarządowa w ramach oferty może przedstawić dodatkowo porozumienia o wolontariacie zawarte z osobami, które będą wykonywały świadczenia w ramach prowadzonego punktu nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, w tym służyły asystą osobom, o którym mowa w art. 11 ust. 6b ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej (w brzmieniu od 01.01.2020 r.), mającym trudności w samodzielnej realizacji porady, w szczególności z powodu niepełnosprawności, podeszłego wieku albo innych okoliczności życiowych a także wszelkie dokumenty, które maja znaczenie dla dokonania obiektywnej oceny merytorycznej oferty.

4. Ofertę wraz z załącznikami w formie pisemnej należy złożyć w terminie do dnia 20 listopada 2020 r., do godz. 15.30, w Biurze Obsługi Klienta Starostwa Powiatowego w Mońkach ul. Słowackiego 5a, 19-100 Mońki (parter), bądź za pośrednictwem poczty lub kuriera – na adres: Starostwo Powiatowe w Mońkach, ul. Słowackiego 5a, 19-100 Mońki. Decyduje data wpływu do Starostwa. Oferty przesłane faksem bądź złożone za pośrednictwem poczty elektronicznej nie będą rozpatrywane.

5.Oferta powinna być złożona w zamkniętej kopercie z dopiskiem „Otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego obejmującego prowadzenie jednego punktu przeznaczonego na udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w Powiecie Monieckim w 2021r.” Na kopercie musi być umieszczona nazwa oferenta, jego adres zwrotny i Nr telefonu do kontaktu. Formularz oferty w formie elektronicznej jest dostępny na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Mońkach (www.monki.pl) oraz Biuletynie Informacji Publicznej (http://bip.st.monki.wrotapodlasia.pl/organizacje/ogloszenia_konkursy.html )

6. Oferta i wyżej wymienione załączniki powinny być podpisane przez osoby wskazane w Krajowym Rejestrze Sądowym lub innym równoważnym dokumencie, posiadające na dzień składania oferty prawo reprezentacji oferenta.

7. Dokumenty powinny być podpisane w sposób umożliwiający identyfikację osoby podpisującej (np. czytelny podpis lub parafka wraz z imienną pieczątką osoby podpisującej).

8. W przypadku składania kopii dokumentów powinny być one potwierdzone za zgodność z oryginałem przez jedną z osób mających prawo do reprezentacji oferenta, na pierwszej stronie dokumentu z zastosowaniem formuły: „Za zgodność z oryginałem strony od … do …”, bądź na każdej ze stron.

9. W przypadku udzielenia pełnomocnictwa oferta oraz załączniki mogą być podpisywane przez osoby w nim wskazane.

10. W przypadku braku w aktualnym wydruku z Centralnej Informacji KRS, w odpisie z innego rejestru lub ewidencji, danych dotyczących statutowej działalności, należy przedłożyć aktualny statut podmiotu lub inny równoważny dokument (jeśli przepisy dotyczące podmiotu nie nakładają obowiązku posiadania statutu).

11.  W przypadku niespełnienia jednego z obligatoryjnych wymogów oferta (złożona przez nieuprawniony podmiot, po terminie, niezgodna z ogłoszeniem konkursowym, na innym druku) zostanie odrzucona z przyczyn formalnych.

 

VIII. Termin, tryb i kryteria stosowane przy wyborze ofert

1.    Wyboru ofert dokonuje się w oparciu o zasady określone w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2020 r., poz. 1057 z późn.zm.).

2.    Komisja Konkursowa powołana uchwałą Zarządu Powiatu przedłoży Zarządowi propozycję oferty najkorzystniejszej, wobec której zaproponuje się udzielenie dotacji.

3.    Rozstrzygnięcie konkursu w terminie 7 dni od dokonania wyboru przez Zarząd Powiatu w Mońkach w formie uchwały, podaje się do publicznej wiadomości na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Mońkach (www.monki.pl) oraz w Biuletynie Informacji Publicznej

(http://bip.st.monki.wrotapodlasia.pl/organizacje/ogloszenia_konkursy.html )

i w siedzibie Starostwa Powiatowego w Mońkach (ul. Słowackiego 5a) na tablicy ogłoszeń. Decyzja Zarządu jest ostateczna i nie stosuje się do niej trybu odwoławczego.

4.    Skład Komisji Konkursowej  oraz zasady jej pracy określa uchwała Zarządu Powiatu w Mońkach.

5.    Ostateczne rozstrzygnięcie konkursu nastąpi nie później niż do dnia 30 listopada 2020r.

6.    Wybór oferty nastąpi w oparciu o kryteria formalne i merytoryczne.

7.    Za spełnienie wymogów formalnych przyjmuje się:

1) złożenie oferty w wymaganej formie, w terminie i w miejscu, określonych w szczegółowych warunkach otwartego konkursu ofert;

2) złożenie oferty przez uprawniony podmiot (m.in. oferent jest organizacją pozarządową wpisaną na listę, o której mowa w art. 11 d ust. 1 ustawy o pomocy prawnej, prowadzoną przez Wojewodę Podlaskiego, w zakresie udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej i świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego);

3) prawidłowe (wypełnione wszystkie pola), kompletne i czytelne wypełnienie oferty;

4) złożenie oferty podpisanej przez osoby uprawnione do reprezentacji;

5) dołączenie do oferty wymaganych załączników.

8. Oferty niespełniające wymogów formalnych nie będą dopuszczone do oceny pod względem merytorycznym.

9. Kryteria oceny ofert pod względem merytorycznym zostały zawarte w karcie oceny merytorycznej stanowiącej załącznik do ogłoszenia.

10. W przypadku stwierdzenia oczywistych błędów pisarskich przewiduje się możliwość wezwania oferentów do składania wyjaśnień.

11. Karta oceny oferty stanowi Załącznik do ogłoszenia.

12. O wyborze oferty i przyznaniu dofinansowania oferent zostanie powiadomiony telefonicznie, mailem lub pisemnie.

13. Oferty wraz z dokumentami nie będą zwracane oferentom.

 

IX. Informacja o zrealizowanych zadaniach tego samego rodzaju w 2019 i 2020 roku oraz wysokości dotacji przekazanej na ich realizację:

Zarząd Powiatu w Mońkach informuje, że w 2019 roku i w roku 2020 powierzono prowadzenie jednego punktu nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w Powiecie Monieckim organizacji pozarządowej wyłonionej w trybie otwartego konkursu ofert przeznaczając na ten cel środki finansowe w wysokości 60 060,00 zł zarówno w roku 2019 jak i 2020.

Dodatkowych informacji na temat konkursu udziela: Barbara Maciorowska – tel. 85 7278805.

 

X. Postanowienia końcowe

Zarząd Powiatu w Mońkach zastrzega sobie prawo odwołania konkursu z podaniem przyczyny jego odwołania.
Wyłoniony podmiot będzie zobowiązany pod rygorem rozwiązania umowy do:
1) dostarczenia na wezwanie właściwej komórki organizacyjnej Starostwa Powiatowego w Mońkach oryginałów dokumentów (faktur, rachunków) oraz dokumentacji, o której mowa wyżej, celem kontroli prawidłowości wydatkowania dotacji oraz kontroli prowadzenia właściwej dokumentacji z nią związaną;

2) kontrola, o której mowa wyżej nie ogranicza praw Powiatu do kontroli całości realizowanego zadania pod względem finansowym i merytorycznym.

XI. Klauzula informacyjna wynikająca z przepisów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólnego rozporządzenia o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 2016, 119, s. 1, sprost. Dz. Urz. UE L 2018, 127, s.2), zwanego w skrócie „RODO".

Zgodnie z arl. 13 ust. I i 2 RODO Organizator Konkursu informuje, że:

1.  Administratorem danych jest Starosta Moniecki, Starostwo Powiatowe w Mońkach, ul. Słowackiego 5a, 19-100 Mońki.

2. W sprawach ochrony danych osobowych można kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych: tel. 888050176, e-mail:rodo@monki.pl.

3. Dane osobowe będą przetwarzane w celu przeprowadzenia otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego i zawarcia umowy na udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukację prawną na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b) i c) RODO, zgodnie z ustawą z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz.U. z 2020 r. poz. 920), ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2020 r. poz. 1057 z późn. zm.) oraz ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej. nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz.U. z 2019 r. poz. 294 z późn. zm.).

4. Dane osobowe zostaną udostępnione członkom komisji konkursowej, innym uczestnikom konkursu oraz podmiotom, którym dane zostały powierzone do przetwarzania.

5. Dane osobowe będą przechowywane przez okres 25 lat, a po tym okresie zostaną poddane ocenie przydatności przez Archiwum Państwowe.

6. Uczestnikom konkursu przysługuje prawo do dostępu oraz sprostowania danych osobowych (skorzystanie z tego prawa nie może skutkować zmianą wyników konkursu oraz nie może naruszać integralności protokołu i jego załączników), usunięcia danych, ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, w sytuacjach przewidzianych przepisami prawa.

7.  W związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy zajdzie podejrzenie, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO.

8.  Podanie danych jest wymogiem ustawowym oraz warunkiem zawarcia umowy i jest dobrowolne, a ich niepodanie skutkować będzie odrzuceniem oferty lub niepodpisaniem umowy.

9. Dane nie będą podlegały zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu.

 

Starosta

mgr Błażej Buńkowski

Metryka strony

Udostępniający: Starostwo Powiatowe w Mońkach

Wytwarzający/odpowiadający: Barbara Maciorowska - Sekretarz Powiatu

Data wytworzenia: 2020-10-29

Wprowadzający: Anna Jóźwicka

Data modyfikacji: 2020-10-29

Opublikował: Anna Jóźwicka

Data publikacji: 2020-10-29