Uchwała Nr XXVIII/138/05
UCHWAŁA NR XXVIII/138/05
RADY POWIATU W MOŃKACH
z dnia 4 lipca 2005 r.
w sprawie nadania Statutu Szkolnemu Schronisku Młodzieżowemu Nr 2 „Nad Biebrzą” w Goniądzu.
Na podstawie art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t.j.: Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592, z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 200, poz. 1688, Nr 214, poz. 1806, z 2003 r. Nr 162, poz. 1568, z 2004 r. Nr 102, poz. 1055) i art. 5 ust. 5a, art. 58 ust. 6 i art. 60 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, Nr 273, poz. 2703, Nr 281, poz. 2781, z 2005 r. Nr 17, poz. 141, Nr 94, poz. 788) w związku z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 marca 2005 r. w sprawie ramowych statutów placówek publicznych (Dz. U. Nr 52, poz. 466) uchwala się, co następuje:
§ 1. Nadaje się Statut Szkolnemu Schronisku Młodzieżowemu Nr 2 “Nad Biebrzą” w Goniądzu stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu w Mońkach.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.
Przewodniczący Rady Powiatu
Irena Krystyna Berner
Załącznik do uchwały Nr XXVIII/138/05
Rady Powiatu w Mońkach
z dnia 4 lipca 2005 r.
Statut
Szkolnego Schroniska Młodzieżowego Nr 2 „Nad Biebrzą” w Goniądzu
§ 1. Szkolne Schronisko Młodzieżowe Nr 2 “Nad Biebrzą” w Goniądzu, zwane dalej schroniskiem, jest publiczną placówką oświatowo-wychowawczą.
Zadania, cele i nazwa schroniska
§ 2. Zadaniem schroniska jest upowszechnianie krajoznawstwa i turystyki jako aktywnej formy wypoczynku, zapewnienie uczniom taniego noclegu, opieki wychowawczej i informacji krajoznawczo-turystycznej.
§ 3. Celem schroniska jest popularyzacja najtańszej formy wypoczynku dzieci, młodzieży i innych osób oraz szeroki dostęp do informacji turystycznej o regionie.
§ 4. 1. Nazwa schroniska: Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy “Promyk” w Goniądzu Szkolne Schronisko Młodzieżowe Nr 2 “Nad Biebrzą”.
2. Siedziba schroniska: 19-110 Goniądz, Pl. 11 Listopada 37.
3. Organ prowadzący schronisko: Powiat Moniecki.
4. Schronisko jest organizowane sezonowo w pomieszczeniach Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego “Promyk” w Goniądzu.
5. Oznaczenie schroniska: trójkątna tablica o wymiarach 60 cm x 60 cm x 60 cm z napisem białymi literami na zielonym tle: “Szkolne Schronisko Młodzieżowe Nr 2”.
6. Schronisko używać będzie pieczęci z nazwą ” Szkolne Schronisko Młodzieżowe Nr 2 “Nad Biebrzą” w Goniądzu”.
Organy schroniska
§ 2. 1. Schroniskiem kieruje dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego “Promyk” w Goniądzu.
2. Kompetencje dyrektora schroniska:
1) organizuje czas pracy pracowników tak, aby placówka funkcjonowała bez zakłóceń;
2) opracowuje dokumenty placówki;
3) ustala zakres czynności pracowników;
4) czuwa nad jakością bazy noclegowej;
5) zapewnia właściwy stan higieniczno-sanitarny placówki;
6) czuwa nad prawidłowym funkcjonowaniem kontroli wewnętrznej;
7) przestrzega prawidłowego wydatkowania środków finansowych;
8) współdziała z lokalnymi i regionalnymi organizacjami turystycznymi;
9) aktywnie działa na rzecz maksymalnego wykorzystania obiektu, dba o uzupełnianie sprzętu w schronisku, a także o podnoszenie standardu placówki poprzez systematyczne prowadzenie remontów bieżących.
Organizacja schroniska
§ 3. Szczegółowe zasady organizacji i sposób korzystania ze schroniska określa regulamin schroniska, opracowany przez dyrektora schroniska.
§ 4. Szczegółową organizację działania placówki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacji placówki, opracowany przez dyrektora schroniska do dnia 30 kwietnia każdego roku.
§ 5. 1. Schronisko funkcjonuje w okresie ferii szkolnych oraz w dniach wolnych od nauki.
2. Przyjmowanie osób w schronisku odbywa się w ciągu całego dnia.
3. Doba w schronisku trwa od godz. 16.00 do godz. 10.00 dnia następnego.
§ 6. 1. Miejsc noclegowych w pokojach jest łącznie 60, w tym: 45 miejsc w budynku internatu i 15 miejsc w budynku szkoły.
2. Schronisko wyposażone jest w:
1) tapczany jednoosobowe;
2) kołdry, poduszki, koce i bieliznę pościelową;
3) stoły, krzesła, szafy ubraniowe;
4) kosze na śmieci, miotły i szufelki;
5) bieżącą zimną i ciepłą wodę,
6) natryski (6 szt.);
7) umywalki z lustrem;
8) toalety (jedno oczko na 10 miejsc);
9) lodówki i kuchenki do użytkowania przez korzystających ze schroniska.
3. Do dyspozycji gości schronisko udostępnia stołówkę na 60 miejsc.
§ 7. 1. Schronisko posiada:
1) magazyny do przechowywania pościeli czystej i brudnej, sprzętu gospodarczego;
2) apteczkę zaopatrzoną w leki i artykuły sanitarne.
2. W recepcji schroniska znajduje się statut, cennik opłat za korzystanie ze schroniska, regulamin schroniska, książka telefoniczna, plan miasta, książka życzeń i zażaleń, informacja turystyczna, wykaz niezbędnych numerów telefonów, informacja o rozkładzie jazdy komunikacji publicznej oraz o dostępnej bazie żywieniowej, a także o lokalizacji obiektów kulturalnych i sportowych.
§ 8. Na terenie schroniska znajduje się: sala telewizyjna i świetlica.
§ 9. 1. Rezerwacja miejsc noclegowych w schronisku odbywa się z miesięcznym wyprzedzeniem, zgodnie z zasadami określonymi w regulaminie schroniska.
2. System rezerwacji miejsc noclegowych ustala dyrektor schroniska.
3. Przybywający do schroniska wpisują się do książki rejestracyjnej schroniska, pozostawiają w recepcji schroniska na czas pobytu w schronisku legitymację szkolną, dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i oraz regulują należne opłaty.
Pracownicy schroniska
§ 10. Zadania związane z obsługą administracyjno-gospodarczą schroniska wykonują odpowiedni pracownicy Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego “Promyk” w Goniądzu
w ramach przydzielonych obowiązków.
Prawa i obowiązki dzieci i młodzieży oraz innych osób przebywających w schronisku
§ 11. 1. Obowiązki przebywających w schronisku:
1) ze schroniska można korzystać dowolną liczbę dni;
2) kierownik zespołu wycieczkowego i opiekunowie zobowiązani są nocować w schronisku razem z uczestnikami. W przeciwnym razie zespół nie może być przyjęty do schroniska.;
3) korzystający z noclegu w schronisku, o ile rezygnują z miejscowej bielizny pościelowej muszą być zaopatrzeni we własną bieliznę pościelową (2 prześcieradła, poszewkę na poduszkę lub śpiwór);
4) nocujący powinni przygotować łóżka do snu przed godz. 21.00 tak, aby można było sprawdzić, czy wszyscy mają bieliznę pościelową lub śpiwór. Bez bielizny pościelowej lub śpiworu nie można korzystać z noclegu.;
5) od godz. 22.00 do 6.00 obowiązuje cisza nocna z wygaszaniem światła. Osoby, które przychodzą późno lub bardzo wcześnie rano wychodzą ze schroniska, nie powinny zakłócać wypoczynku pozostałym osobom. Odstąpienie od ustalonych godzin ciszy nocnej jest możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach za wiedzą dyrektora schroniska.;
6) korzystający ze schroniska powinni najpóźniej do godz. 8.00 zasłać łóżka i sprzątnąć pomieszczenia schroniska;
7) przygotowanie posiłku może się odbywać w kąciku kuchennym. Po spożyciu posiłku należy pozmywać naczynia, a kącik dokładnie sprzątnąć.;
8) wszelkie zniszczenia i uszkodzenia przedmiotów stanowiących własność schroniska należy zgłaszać dyrektorowi schroniska, który określa wysokość odszkodowania;
9) w schronisku obowiązuje kulturalne zachowanie się. Picie alkoholu, palenie papierosów i uprawianie gier hazardowych jest zabronione.;
10) zwierząt do budynku schroniska wprowadzać nie wolno;
11) przy wyjściu ze schroniska klucze zostawia się w recepcji u osoby dyżurującej.
2. Dzieci i młodzież korzystająca ze schroniska ma prawo do:
1) noclegu w warunkach odpowiadających standardom określonym w przepisach szczegółowych dotyczących schronisk młodzieżowych i zawartych w ofercie schroniska;
2) zapewnienia warunków pobytu zgodnych z zasadami bhp zawartymi w przepisach szczegółowych;
3) korzystania z:
a) kuchenek do sporządzania posiłków,
b) sali telewizyjnej i świetlicy,
c) terenów zielonych znajdujących się na terenie posesji schroniska, boisk sportowych;
4) uzyskania informacji turystycznej;
5) korzystania z sali gimnastycznej i sprzętu sportowego, za zgodą dyrektora schroniska.
Zakres odpowiedzialności schroniska za przedmioty wartościowe oraz pieniądze wnoszone do schroniska przez osoby korzystające ze schroniska
§ 12. 1. Osoby przebywające w schronisku są zobowiązane do zabezpieczenia przedmiotów wartościowych, w tym pieniędzy.
2. Schronisko nie ponosi odpowiedzialności za przedmioty wartościowe oraz pieniądze wnoszone do schroniska przez osoby korzystające ze schroniska.
trryb składania skarg w przypadku naruszenia regulaminu schroniska i praw dziecka
§ 13. 1. W razie przekroczenia regulaminu schroniska lub nieodpowiedniego zachowania się, dyrektor schroniska lub inna osoba zatrudniona w schronisku może usunąć korzystającego z pobytu. Jednocześnie zawiadamia o tym fakcie właściwą szkołę (uczelnię, organizację itp.).
2. We wszystkich sprawach nie ujętych w statucie, a dotyczących funkcjonowania schroniska, takich jak: zapewnienie porządku, ochrona mienia, przestrzeganie zasad kultury itp. korzystający ze schroniska są zobowiązani stosować się do wskazań dyrektora schroniska lub innej wyznaczonej osoby.
3. W przypadku naruszenia jakichkolwiek praw, korzystający ze schroniska mają prawo złożenia skargi do organu prowadzącego schronisko za pośrednictwem dyrektora schroniska.
4. Korzystający ze schoniska mogą wszelkie pozytywne i negatywne uwagi wpisywać do książki życzeń i zażaleń schroniska lub kierować je do Starostwa Powiatowego w Mońkach.
§ 14. Schronisko może współdziałać z Polskim Towarzystwem Schronisk Młodzieżowych oraz innymi stowarzyszeniami i organizacjami.
§ 15. 1. Przy schronisku działa kuchnia, z której mogą korzystać zarówno goście schroniska jak i inne osoby.
2. Cennik posiłków jest ustalany indywidualnie dla grup zorganizowanych przez dyrektora schroniska.
§ 16. Schronisko jest jednostką budżetową.
§ 17. Za korzystanie z miejsc noclegowych w schronisku pobierane są opłaty ustalone przez organ prowadzący na wniosek dyrektora schroniska.
§ 18. Opłaty, o których mowa w § 17, stanowią dochody własne Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego “Promyk” w Goniądzu i są przeznaczone na zakup wyposażenia oraz inne wydatki związane z funkcjonowaniem schroniska.
Metryka strony